Biokumquat na chuť i pro zdraví - nově v sortimentu

Už jste slyšeli o citrusu jménem kumquat? Možná, že jej spíše znáte pod přezdívkou trpasličí pomeranč. Odkud se tento oranžový trpaslík vzal, a co vlastně „umí“?

Wikipedia říká, že Kumquat (lat. Fortunella Hindsii, což je odvozeno od fortuna - štěstí), též nagami nebo počeštěně kumkvat je citrusům příbuzné ovoce připomínající miniaturní pomeranče. Tento polodlouhý trpasličí pomeranč patří mezi nejmenší citrusové plody, neboť je jen 2-4 cm dlouhý. Dužina i slupka jsou oranžové a jedlé. Pochází z východní Asie a jižní Číny, kde je jeho pěstování známo již od 12. století, pěstoval se však i na území Japonska, Taiwanu a Filipínách. Do Evropy byla rostlina dovezena roku 1846 Robertem Fortunem, sběratelem Londýnské zahradnické společnosti (The London Horticultural Society). Brzy poté byl kumquat importován i do Severní Ameriky. Hojně se také pěstuje na řeckém ostrově Korfu (Kerkyra), kde se z něj vyrábí stejnojmenný tradiční alkoholický likér.

Liliputí pomerančomandarinky rostou na stálezeleném keři nebo na malém, do 3 metrů vysokém stromku. Rostlina je však na rozdíl od ostatních citrusů poměrně vytrvalá a přečká i desetistupňový mráz, proto se o její pěstování úspěšně snaží i tuzemští zahrádkáři. Na jednom stromě každoročně dozrává 30 až 50 plodů, unás jsou výnosy mnohem menší.

Pro zdraví

Kumquat je ale mírně nahořklý, což způsobuje nelibost některých ochutnavačů. Na druhou stranu je prospěšný našemu zdraví. Obsahuje velké množství vitaminu C, draslíku a mědi, má antioxidační účinky, urychluje uzdravování, pomáhá prý k posilování srdce, nedovoluje usazování cholesterolu v žilách. Pouhými 100 gramy kumquatů pokryjeme polovinu doporučené denní dávky draslíku a třetinu dávky vápníku. Tradiční čínská medicína doporučuje naložení plátků kumqatu do soli a vzniklou tekutinu naředěnou s vodou použít jako kloktadlo proti bolestem v krku.

V kuchyni

Podlouhlé plody mají výrazné aroma. Může se jíst i čerstvý – na rozdíl od pomerančů se jí i se sladkou slupkou. Stačí ho oprat a odstranit stopku. Čerstvý i zavařený kumquat se používá se zvýraznění chuti pečeného masa (drůbež, zvěřina, steaky, atd. Je delikatesou ke grilovanému masu, drůbeži, zvěřině nebo třeba fondue. Při pečení masa se půlí nebo čtvrtí. Výborně se hodí k ozdobě alkoholických nápojů (martini místo oliv), výrobě marmelád, sirupů likérů a dezertů nebo se suší. Čerstvé plody jsou též součástí koktejlů, plátky se hodí i k čaji místo citronu. V čerstvé formě se hodí do ovocných i zeleninových salátů, k rybám a drůbežímu. Výtečné jsou sladké omáčky k masu z kumquatu, pomerančového džusu, medu, soli a másla.

Kumquat si můžete objednat v našem e-shopu ZDE.

 

 

Aktuality

Přihlášení do našeho Eshopu

Pokud se Vám nedaří přejít do našeho obchodu kliknutím na obrázek, jděte, prosím, přímo na www.biozelenina-bedynky.cz

Dovolená

Vážení zákazníci, jsme rádi za vaši přízeń v těchto letních dnech, ale vězte, že i my musíme někdy odpočívat. Z důvodu dovolené bude provoz v Zahradě Černíkovice od  24. do 30. 7. 2017 omezen. Děkujeme za pochopení. Od 31.7. jsme zpět a plni energie. Hezké prázdniny přeje i Vám Miloš...

Veselé Velikonoce

Milí zákazníci,  Velikonoce 2017 nám opět pohnou se závozy. V 16. týdnu přivezeme biobedýnky do Prahy a okolí v úterý, ve středu pak dostanou naše zboží obyvatelé Hradce Králové a Pardubic.  Pohodové prožití Velikonoce přeje Miloš Kurka a Zahrada Černíkovice. Jak obarvit vejce v...