Bojovníci s nachlazením z našich biobedýnek – cibule, česnek a zázvor

Jarní nachlazení, ztráta energie a únava – to zná asi občas každý. Nic příjemného zvlášť, když musíte do práce nebo se chcete věnovat svým zálibám. A navíc - za okny se probouzí jaro. Pro tyto situace máme v našich bedýnkách životabudiče. Zkuste cibuli, česnek nebo zázvor!

Recepty našich předků

Cibulový drink

Z cibule připravíme vývar. Oloupanou cibuli nakrájíme a zalijeme horkou vodou, necháme vylouhovat asi čtvrt hodiny. Aby byl čaj z cibule alespoň trochu poživatelný, doporučujeme jej osladit, ať již cukrem či medem.  Pro zjemnění lze dochutit smetanou nebo jen mlékem, či lžičkou másla. Horký cibulový drink vypijte, můžete i po částech.

Cibule s kysaným zelím

Vitamínovou bombou, která bezesporu nahradí drahé pastilky z lékárny je bezesporu jednoduchý pokrm. Do mističky vložíme na drobno nakrájené kysané zelí, přidáme nasekanou celou cibuli a zamícháme. Pak už jenom jíme, a to s vědomím, že konzumujeme vitamín C a další složky prospěšné našemu zdraví, a přestanete řešit vůni dechu.

Česnekový panák

Pravý tuzemský česnek má pořádné grády. Čínský nebo španělský se může jít schovat, zvlášť když jde o vyhnání bacilů z těla. Vyberte tedy z našeho biočesneku dva až tři pěkné stroužky, které rozetřete nebo rozmixujte a zalijte štamprletem  vody a vše vypijte. Abyste se dokonale vypotili, zapijte „česnekového panáka“ ještě sklenou svařeného červeného vína a zalezte do postele. Tento recept se nedoporučuje (v pořadí nebezpečnosti): žlučníkářům, řidičům a milencům.

Zázvorový horký nápoj

Zázvor je přezdíván jako zázračný. Velmi intenzivní chuť a množství účinných látek, které oddenek zázvorovníku obsahuje, jej postupně přivedl i do naší kuchyně. Jako biolék jej rozhodně naleze podceňovat. Na chuť, zahřátí i uvolnění – zkuste zázvorový horký nápoj. Malý kousek zázvoru oloupejte, nastrouhejte nebo nakrájejte na velmi jemné kousky. Na konvici stačí asi dvoucentimetrový skrojek. Zalijte zázvor horkou vodou, oslaďte. Někdo radí med, ale zde pozor na alergie, takže i cukr může být. Dochuťte hřebíčkem a na kolečka nakrájeným biocitronem. Do nápojů nepoužívejte citrony s kůrou, které nejsou pěstovány v systému ekologického zemědělství, neboť látky, které se v konvenčním zemědělství používají ve formě postřiků, z povrchu umýt nelze a v horkých nebo alkoholických nápojích se mohou vyluhovat.

Tak na zdraví!

 

Aktuality

Přijďte za námi na BIO Styl

Chcete se s námi seznámit osobně?  Ve dnech od 18. do 20. března nás budete moci potkat na Výstavišti v Holešovicích v Praze. Na  Festival Evolution a jeho BIO styl připravujeme jednak plnou dodávku chutné zeleniny a ovoce a za další informace o případné možnosti zapojení do naší...

Hlíva ústřičná

Rozšířili jsme nabídku o houby. Nyní si můžete objednat např. hlívu ústřičnou! Je pěstována dle zásad ekologického zemědělství s rakouským certifikátem. Vstup do eshopu ZDE. Ilustrační foto.

Citrusy přímo ze Sicílie

Přivezli jsme citrusové plody přímo ze Sicílie. Od certifikovaných pěstitelů máme nyní k dispozici: Citrony  Grepy    Pomeranče - kultivary: pupečný Navel, s hrubou kůrou Bitter, krvavý Moro, polokrvavý Tarocco Mandarinky –kultivar: Tardivo...